Hírek

ENERGIAVÁLSÁG MIATTI INTÉZKEDÉSEK VÁROSUNKBAN 2022. november 25., péntek

MIÉRT TERVEZIK KORLÁTOZNI A KÖZVILÁGÍTÁST BALATONFÖLDVÁRON?

Városunk közvilágítását 2018-ban korszerűsítettük. Ennek eredményeképpen a 17 millió forint éves költségét közel a felére 9 millió /éves kiadásra csökkentettük. 2022. november 9-én megjelent a veszélyhelyzet során a közvilágítás üzemeltetésével kapcsolatos szabályokról szóló 449/2022. (XI. 9.) Korm. rendelet, mely szerint: veszélyhelyzet ideje alatt a települési önkormányzat képviselő-testülete a település közvilágításának időtartamával, illetve mértékével kapcsolatos kérdéseket rendeletben szabályozhatja, és nem kell hozzá más hatóság előzetes engedélye, hozzájárulása. A döntés a jelenleg birtokunkban lévő információk alapján született meg, a közvilágítás korlátozásáról. Már az intézkedés meghozatalakor eldöntöttük, hogy a turisztikai szezon előtt, legkésőbb májusban felülvizsgálja ezt a városvezetés. Természetesen amennyiben a jelenleginél kedvezőbb állami támogatás érkezik a feladat ellátására szintén azonnal módosításra kerülhet ez a döntés. Az E.on közvilágítási naptára szerint településünkön a közvilágítás égésideje évi 4190 óra. Ha az égésidőt napi 5 órával csökkentjük január 2-ától ez éves szinten 1820 órával kevesebb égésidőt jelent, vagyis kb.40%-os költségcsökkentést eredményezhet. Az E.on tájékoztatása szerint rádiófrekvenciás vezérlés programozása miatt csak 00.00-04.00 közötti időszakban tudják megoldani az égésidő korlátozását. Ez éves szinten 1456 órával kevesebb égésidőt és 35%-os költségcsökkentést eredményezhet. A közvilágítás mértékadó éves fogyasztása 168.068 kWh településünkön, ha éves szinten ez 35%-kal csökken, akkor a felhasználás 109.244 kWh lesz. A közvilágítás megajánlott fajlagos ára január 1-jétől nettó 170,89,-Ft/kWh. (rendszerhasználati és egyéb díjak nélkül). A fentiek alapján a költségeink alakulása:
• Közvilágítás éves becsült költsége korlátozás nélkül: bruttó 36.476 e Ft (rendszerhasználati és egyéb díjak nélkül)

• Közvilágítás éves becsült költsége 4 órás korlátozással: bruttó 23.709 e Ft (rendszerhasználati és egyéb díjak nélkül)
• Megtakarítás éves szinten: 12.767 millió Ft