Hírek

44. MAGYAR SAJTÓFOTÓ KIÁLLÍTÁS 2026. június 22., hétfő

A 44. Magyar Sajtófotó Kiállítás 2026. június 23-tól látható Balatonföldváron a kikötőben, a Balaton Klub előtti téren. Az ünnepélyes megnyitó: 2026. 06. 23. 16:00 óra

A tárlaton a 44. Magyar Sajtófotó Pályázat valamennyi díjazott anyaga és a beküldött pályaművekből egy bő válogatás látható a szabadtéri paravánokon.

A pályázatra 258 szerző 2355 pályaművel, összesen 6196 fotóval pályázott érvényesen. A képeket nemzetközi zsűri bírálta el egy négyfordulós kiválasztási procedúra során.

A kiállításon köszöntőt mond: Herényi Károly alpolgármester.

2026. június 23-án délután a megnyitót követően Bánkuti András, fotóriporter, a MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztályának elnöke, a kiállítás kurátora szakmai tárlatvezetést tart, amelyre mindenkit szeretettel vár.


Előzmény

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fotóriporterek Szakosztálya idén is kiírta pályázatát és várta a fotográfusok 2025-ben készített, legjobbnak tartott képeit. A pályázatra elsősorban a hazai és határon túli magyar sajtó munkatársainak jelentkezését várták, de a megmérettetés – a korábbi évekhez hasonlóan – mint mindig, minden 18. életévét betöltött pályázó számára nyitott volt.

Pályázni 2025. január 1. és 2025. december 31. között készült képekkel lehetett. Kivételt képeztek a hosszútávú sorozatok, a több éven átívelő, elemző pályaművek, de ezekben is kellett, hogy szerepeljenek 2025-ben készült felvételek. Egy pályázó összesen 30 pályaművet küldhetett be a pályázatra, kategóriától függetlenül.

A 44. Magyar Sajtófotó Pályázatra 258 szerző 2355 pályaművel, összesen 6196 fotóval pályázott érvényesen. A képeket nemzetközi zsűri bírálta el egy négyfordulós kiválasztási procedúra során. Az előzsűrizés, azaz a legkevésbé jónak tartott képek kiejtése online válogatás keretében történt, majd a zsűritagok immár személyesen, Budapesten ültek össze és két nyílt fordulóban szűkítették kategóriák szerint a díjazásra esélyes munkák körét. A nyílt forduló azt jelentette, hogy a Capa Központban berendezett zsűriteremben és online is követni lehetett a válogatást. Az utolsó forduló, amelyben a zsűri a díjakról döntött, zártkörű volt.

A nemzetközi zsűri tagjai voltak:

(elnök) Petr Mlch, a ČTK (Cseh Hírügynökség) Photobank (Prága) főszerkesztője

Stephane Arnaud az AFP francia hírügynökség (Párizs) fotó-főszerkesztője

Bácsi Róbert László, fotográfus, a Pictorial Collective elnöke (Budapest)

Adrian Evans, a Panos Pictures fotóügynökség (Nagy-Britannia) igazgatója

Szabó Bernadett, a Reuters angol hírügynökség fotóriportere (Budapest)

A zsűri 2026. február 15-én meghozott döntése alapján a két nagydíj nyertesei:

a MÚOSZ Nagydíját: Nemeh Diana (szabadfoglalkozású) fotográfus nyerte Nimród című sorozatával.

Az André Kertész Nagydíjat Melegh Noémi Napsugár (Telex.hu) – Tizennyolc év az örökkévalóság című sorozata nyerte. A díjat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja.